Belépés
Keresés
Hírlevél
Banki fizetési szolgáltató:
CIB Bank Zrt.
Banki fizetési szolgáltató: CIB Bank Zrt.
Elfogadott kártyatípusok
Elfogadott kártyatípusok

Kiállítás ajánló


 

Vajda Lajos (1908-1941) kiállítása a Magyar Nemzeti Galériában

2008. december 13. – 2009. február 22.
Magyar Nemzeti Galéria
Budavári Palota
A-B-C-D épület
H-1014 Budapest, Szent György tér 2.

 


A magyar művészettörténészek kritikusok, gyűjtők, értelmiségiek többsége egyetért abban, hogy Vajda Lajos művészete egyetemes jelentőségű, s honi viszonylatban is csak a legnagyobbak, Csontváry, Ferenczy, Rippl-Rónai teljesítményével hasonlítható össze. A mindössze 33 évet élt művész kezdetben a maroknyi festőt számláló "szentendrei fiatalok" körében vált példaadó mesterré, a világháború utáni progresszív művészeti irányzatokat képviselő Európai Iskola pedig a magyar avantgárd egyik legendás alkotójaként tisztelte. A művészettörténész szakma a modern magyar művészet egyik vezéregyéniségének tekintette, de a hivatalos kultúrpolitika alig vett tudomást a fiatalon lezárult életműről. Az 1983-ban megjelent monográfia sokat tett a nem könnyen befogadható és értelmezhető művészi pálya népszerűsítéséért, a nagyközönség számára azonban Vajda Lajos munkássága még jelenleg sem közismert. Főleg grafikai jellegű, puritán alkotásainak befogadása a rendszeresen kiállításra járó érdeklődők számára is különleges kihívást és kivételes élményt jelent. A gyűjteményes kiállítás szándéka szerint közelebb szeretné hozni Vajda Lajos jellegzetes motívumokból álló, erőteljes képi világát a modern művészet iránt fogékony közönséghez. A közel 250 művet számláló válogatás budapesti és vidéki közgyűjteményekből, külföldi és hazai magángyűjteményekből tevődött össze. Az életpályát kronologikusan és tematikusan követő elrendezés magyarázó szövegekkel és kísérő dokumentumokkal segíti a nézőket a látvány feldolgozásában. A tárlat elvezet a kamaszkori rajzvázlatoktól a korai konstruktív kísérleteken át az izgalmas fotómontázsokig; az egy vonallal megrajzolt szentendrei népi motívumoktól az ikonos képekig, és az 1937-es éb kiérlelt alkotásaiig. Egy csoportba kerülnek az érzékeny színvilágú maszkos képek, a háború rémét érzékeltető szürreális víziók, és végül a kiállítás zárásaként komor lobogású szénrajzainak megrázó sorozata. Kiemelt helyet kapnak az életmű kulcsdarabjai, mint a Felmutató ikonos önarckép vagy a Szentendrei házak feszülettel.

Az utóbbi évtizedben erőteljes nemzetközi érdeklődés tapasztalható a művész Bartók Béla jelentőségéhez mérhető életműve iránt. A kiállítás bezárása után - a tervek szerint - több európai városban és a tengerentúlon is látható lesz a száz éve született Vajda Lajos gyűjteményes tárlata.

A kiállítás kurátora: Pataki Gábor, művészettörténész (MTA MTKI) és Gergely Mariann, főmuzeológus (MNG). A szentendrei Erdész Galériával közösen rendezett kiállítás megvalósításához jelentősen hozzájárult a család és a magángyűjtők készséges együttműködése.
( http://www.mng.hu )

Minden jog fenntartva! Fortunatus Kft 2006.  |  Art-Area Kortárs Művészeti Galéria  |  www.art-area.hu  |  Adatkezelési azonosító: 01496-0001 | PHP: onereason.eu